A szabadság nem ugyanaz, mint a szabadulás
- 4 nappal ezelőtt
- 2 perc olvasás
A rabok Robben Islanden minden nap látták a Table Mountaint. Látták Cape Town partjait.
A szabadság karnyújtásnyira volt tőlük, mégsem érhették el.
Ahogy a szigetre léptem, nem a börtön falai foglalkoztattak a leginkább, hanem az a 7 kilométer, ami a szigetet és Cape Townt választja el egymástól. Az a távolság, amely egyszerre tűnik jelentéktelennek és áthidalhatatlannak.
Talán ekkor éreztem meg, hogy a szabadság és a szabadulás nem ugyanaz.
Tegnap Robben Islanden jártam. Azon a szigeten, ahová a dél-afrikai apartheid rendszer politikai foglyait zárták.
A túrát olyan emberek vezették, akik maguk is rabok voltak itt. Megérintő volt, ahogy a saját történeteiket mesélték el.
Az egyikük pár éve önszántából visszaköltözött a szigetre.
A másik nyíltan kimondta, hogy nem szeret itt lenni, de itt talált munkát.
Hallgattam őket, és közben azon gondolkodtam, milyen különös kapcsolatunk van a múltunkkal.
Van, aki elmegy onnan, ahol szenvedett.
Van, aki visszatér.
Van, aki új életet kezd.
Van, aki újra és újra elmeséli ugyanazt a fájdalmas történetet, ha kell, naponta többször.
Talán azért, mert még gyógyul belőle, vagy talán azért, mert így őrzi meg azok emlékét, akik nem mesélhetik el.
Nem tudom.
Amit viszont megértettem, az az, hogy a szabadság és a szabadulás nem ugyanaz.
A szabadulás egy esemény.
Kinyílik egy kapu. Leomlik egy rendszer. Véget ér egy korszak.
A szabadság viszont valami más.
Nelson Mandela huszonhét év után hagyta el a börtönt. Később azt mondta, hogy tudta: ha a keserűséget és a gyűlöletet magával viszi, akkor valójában továbbra is fogoly marad.
Amikor ezt először olvastam, történelmi bölcsességnek tűnt.
Tegnap Robben Islanden már egészen másként hangzott. A cél nem a felejtés volt, hanem hogy az ország ne maradjon örökre a múlt fogságában.
Mert mindannyiunk életében vannak láthatatlan börtönök.
Régi sérelmek, csalódások, veszteségek. Történetek, amelyeket újra és újra elmesélünk magunknak.
És néha megtörténik a szabadulás.
Megváltozik egy helyzet. Véget ér egy kapcsolat. Elmúlik egy nehéz időszak.
A kapu kinyílik.
De attól még nem biztos, hogy szabadok leszünk.
Mert a múltból kijönni sokszor nehezebb, mint kijönni egy helyről.
Ahogy ott álltam a szigeten, egyszer csak az lett a legerősebb kérdés számomra:
Vajon hányszor hisszük azt, hogy a szabadság valahol előttünk van, miközben valójában bennünk dől el?
És vajon hányszor nyílt már ki előttünk a kapu anélkül, hogy észrevettük volna?
Robben Island története nekem nem a börtönről szólt.
Hanem arról, hogy a szabadság nem akkor kezdődik, amikor elhagyjuk a múltunkat, hanem akkor, amikor a múltunk végre elengedi a kezünket.





Hozzászólások